Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2013. Július 29. 19:01, hétfő | Külföld
Forrás: MTI

Afganisztánban magyar katonák is segítik Nemzetközi Katonai Rendőrség munkáját

Afganisztánban magyar katonák is segítik Nemzetközi Katonai Rendőrség munkáját

A Magyar Honvédség (MH) három katonája is segíti a Nemzetközi Katonai Rendőrség, az IMP (International Military Police) munkáját Afganisztánban a kabuli repülőtéren.

Az MH Kabul Nemzetközi Repülőtér Őr- és Biztosító Kontingenséhez tartozó katonák egy hét alatt átlagosan 40 figyelmeztetést, és legalább 15 feljelentést készítenek.
A kontingensnek az MTI-hez eljuttatott hétfői közleménye szerint a táborban a rend betartatása mellett az IMP alapvető feladatai közé tartozik az éjszakai járőrözés, a balesetek helyszínelése, a repülőtéren csomag- és személyellenőrzés, továbbá a kórházba érkező helyi lakosok ellenőrzése is. A katonai rendészek a helyi munkásokkal és a tábor területén tartózkodó összes civillel és katonával szemben intézkedhetnek.
Az IMP iroda úgy működik, mint egy rendőrőrs, ahol a magyarok mellett tizenhat francia és egy macedón is dolgozik. Itt veszik fel a jegyzőkönyvekhez készített vallomásokat és itt látják el az ügyeleti szolgálatot is, továbbá a megsemmisítésig ebben az irodában őrzik az úgynevezett amnesty boxban leadott tárgyakat is. Ezek azok a "tiltott dolgok", amelyeket a bázisra történő belépéskor, illetve a repülőgépre való felszálláskor még büntetés nélkül le lehet adni. "A kapukon kihelyezett dobozokba leggyakrabban kést és lőszert dobnak be a helyi lakosok, de emellett szinte mindenféle elképzelhető és elképzelhetetlen eszközt és anyagot is hagytak már bennük" - fogalmaz a közlemény.
A NATO vezette afganisztáni nemzetközi erő (ISAF) 2014 végén fejezi be küldetését, és kivonja harci erőit a közép-ázsiai országból. A nemzetközi haderő fokozatosan, tartományról tartományra haladva adja át az afgán kormányerőknek a biztonság fenntartásáért viselt fő felelősséget. Ezzel együtt - ahogy abban a tavalyi chicagói NATO-csúcson is megállapodtak - a nemzetközi haderő 2014-es kivonulása után sem hagyják magára Afganisztánt. Új nemzetközi misszió kezdődik, amelyben már a kiképzésre, tanácsadásra és támogatás nyújtására összpontosítanak majd.
Idén március végén a Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoportjának (PRT) utolsó, 13. váltása, majd májusban egy újabb egység, a harci helikopter mentorcsoport is befejezte tevékenységét Afganisztánban.
A PRT és a Mi-35 Légi Kiképzés-támogató Csoport kivonása után az Afganisztánban szolgáló mintegy 420 magyar katona jelenleg hat kontingensbe szerveződve és egyéni beosztásokban látja el feladatait. A hat tovább tevékenykedő magyar kontingens: a Magyar-amerikai Katonai Tanácsadó Csoport, a MH Mi-17 Légi Tanácsadó Csoport, a MH Különleges Műveleti Kontingens, a MH Logisztikai Iskola Magyar Mentorcsoport, a MH Nemzeti Támogató Elem Afganisztán, valamint a MH Kabul Nemzetközi Repülőtér Őr és Biztosító Kontingens.

Címkék: afganisztán, katonák

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik