Városlista
2024. május 6, hétfő - Ivett

Hírek

2013. Október 15. 05:00, kedd | Külföld
Forrás: MTI

Amerikai költségvetési vita - Londoni elemzők: a magas hiányú felzárkózók kerülnének bajba csőd esetén

Amerikai költségvetési vita - Londoni elemzők: a magas hiányú felzárkózók kerülnének bajba csőd esetén

Az Egyesült Államok technikai államcsődje esetén a magas folyómérleghiányt görgető felzárkózó gazdaságok kerülnének a legnagyobb bajba, a várható következmények megítéléséhez azonban különbséget kell tenni a néhány napos törlesztési késedelem és az elhúzódó csődhelyzet között - állapították meg hétfői helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.

Az egyik legnagyobb citybeli elemzőház, a Capital Economics szakértőinek véleménye szerint túlzottnak tűnnek azok a félelmek, hogy a kongresszusi megállapodás híján esetleg beálló amerikai államcsődnek a Lehman Brothers bankcsoport összeomlását követő globális pénzügyi válsághoz hasonló következményei lehetnének.
A ház szerint az viszont valószínűnek tekinthető, hogy egy amerikai csődhelyzet esetén megindulna a tőkemenekítés a kockázatosnak tartott eszközökből, és ez a felzárkózó piacokra irányuló tőkeáramlásokat sújthatja elsősorban. A nyári eladási hullám tanulsága az, hogy ilyen piaci helyzet kialakulása esetén a nagy folyómérleghiánnyal küszködő felzárkózó gazdaságok járnának a legrosszabbul, így a legnagyobbak közül Törökország, Dél-Afrika, Brazília, India és Indonézia egyaránt ismét "a tűzvonalban találhatja magát".
A Capital Economics londoni elemzői szerint ugyanakkor a tőkeáramlásban jelentkező következményeket enyhítheti az a hatás, amelyet éppen az esetleges amerikai államcsőd gyakorolna az Egyesült Államok monetáris politikájára. Az amerikai szövetségi jegybankrendszer (Federal Reserve System) monetáris testülete már szeptemberben is részben a költségvetési aggodalmak miatt döntött úgy, hogy az általános piaci várakozással ellentétben nem kezdi el a Fed által folytatott mennyiségi enyhítési ciklus leépítését, és "szinte elképzelhetetlen", hogy a Fed a havi 85 milliárd dollár névértékű eszközvásárlási programjának keretét olyan időszakban csökkentse, amikor az Egyesült Államok a szuverén csőd állapotában van - hangsúlyozzák a Capital Economics londoni elemzői.
A ház szakértői szerint ha az amerikai államcsőd egyik következményeként még hosszabb ideig fennmarad a Fed laza monetáris politikája, az enyhítheti a felzárkózó piacok tőkebeáramlására a csődhelyzet által gyakorolt negatív hatást. Az elképzelhető, hogy a nagy folyómérleghiányt görgető felzárkózó gazdaságok tőkebeáramlása hirtelen leáll az amerikai államcsőd azonnali piaci reakciójaként, de utána gyorsan újraindulhat, annak hatására, hogy a piaci szereplők várakozása szerint a Fed és más nagy gazdaságok jegybankjai folytatják laza monetáris politikájukat - fejtegették a Capital Economics londoni szakértői.
A ház elemzői szerint a felzárkózó térségre gyakorolt hatás további fő tényezője az, hogy mennyi ideig tartana az amerikai törlesztési hátralék állapota. Egy dolog az esetleges egyszeri kamatfizetési késés; az amerikai gazdaságnak az elhúzódó csődhelyzet okozná a jelentősebb kárt, és ez elsősorban azokra a felzárkózó gazdaságokra gyakorolna nagyobb nyomást, amelyeknek kulcsfontosságú piacuk az Egyesült Államok; ezek közé tartozik különösen Mexikó - áll a Capital Economics londoni elemzésében.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport által befektetőknek összeállított, hétfőn Londonban ismertetett helyzetértékelés szerint a cég "erőteljes feltételezése" az, hogy az amerikai törvényhozás elkerüli a szuverén törlesztési kötelezettségek nem teljesítéséhez vezető nyílt államcsődhelyzet kialakulását, mivel egy ilyen állapot "senkinek sem jó", a következmények pedig "katasztrofálisak" lehetnek.
Elég felidézni, hogy csupán a kisebb euróövezeti gazdaságok államcsődjének puszta kilátása is milyen súlyos recesszióba sodorta az elmúlt években az egész valutauniós térséget, amely csak most kezd kilábalni ebből a válságból - hangsúlyozták a JP Morgan elemzői.
A ház szakértői - a Capital Economics véleményétől eltérően - úgy vélik, hogy a néhány napos törlesztési késedelmen túlmutató, nyílt amerikai államcsőd következményei valószínűleg túltennének a Lehman Brothers öt évvel ezelőtti összeomlásának "masszív" világgazdasági hatásain is.
A JP Morgan szerint ráadásul a mostani válság hatásai jó eséllyel akkor sem múlnának el teljesen, ha a következő hetekben sikerül megoldást találni az amerikai kormányzati zárlatot okozó költségvetési patthelyzetre, az államadósság-limit emelése körüli vitára. Figyelembe kell venni ugyanis annak kockázatát, hogy a majdani költségvetési egyezség további kiadási lefaragásokat tartalmazhat, amelyek még nagyobb visszahúzó erőt gyakorolhatnak az amerikai gazdaság növekedésére.
Mindemellett még ha létrejön is a költségvetési megállapodás, a washingtoni patthelyzet évekig fennmaradhat, megnehezítve az előrelépést a növekedésösztönző kezdeményezések, köztük az adóreform és az infrastruktúrafejlesztési programok kidolgozásában - jósolták hétfői elemzésükben a JP Morgan szakértői.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 06. 12:42, hétfő | Külföld

Nem hadászati nukleáris fegyverek bevetését imitáló hadgyakorlatot rendelt el az orosz elnök

Utasította az orosz fegyveres erők vezérkarát Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy készüljön fel egy olyan hadgyakorlatra, amelyen nem hadászati nukleáris fegyverek használatát fogják gyakorolni

2024. Május 02. 06:45, csütörtök | Külföld

Molotov-koktélt dobtak egy varsói zsinagógára

A gyanú szerint egy lengyel állampolgárságú fiatalember próbálta meg felgyújtani szerdán a Nozyk zsinagógát Varsóban, a politikai vezetők elítélték a történteket.

2024. Április 29. 17:26, hétfő | Külföld

Európai Autógyártók Szövetsége: sokkal több töltőpont szükséges az uniós klímacélok eléréshez

Az Európai Unióban évente a jelenleginél nyolcszor több elektromos járművek feltöltéséhez szükséges infrastruktúrát kell telepíteni 2030-ig az uniós klímasemlegességi célok eléréséhez

2024. Április 29. 17:24, hétfő | Külföld

Romlott áprilisban a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban

Áprilisban a várt javulás helyett romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága, a DG ECFIN (Directorate General for Economic and Financial Affairs) hétfői jelentése