Tápai Ádám: Az ansys cfx alkalmazása vízturbina tervezésében
Konzulens: dr. Szlivka Ferenc egyetemi tanár, DF
Dolgozatomban a hazai vízenergia hasznosítás néhány régebbi és újabb történését mutatom be. Ismertetem a vízturbina gyártás történetét Magyarországon. Egy most telepített új törpe vízerőmű telepítésével kapcsolatos néhány műszaki fejlesztési problémákról is beszámolok. A törpe vízturbina tervezésekor felmerült rész probléma megoldásának ANSYS CFX számítógépes szimulációval történő megoldását ismertetem, illetve e szimuláció lépéseit és eredményeit mutatom be.
Deák Tamás: Adatbázisba történő, valós idejű időjel szelektálás szekvenciális valószínűségi teszttel
Konzulensek:Dr. Pór Gábor egyetemi docens (BME), főiskolai tanár (DF) ésDobján Tibor, PhD hallgató (SZTE), tanszéki mérnök (DF)
Dolgozatomban egy akusztikus mérőrendszer adatgyűjtő és elő-tesztelő alrendszerének megvalósítását mutatom be. A mérőrendszer célja, hogy a felhasználó számára egy olyan komplett, automatizált diagnosztikai rendszer álljon rendelkezésre, amely segítséget nyújt nagy háttérzajon fellépő, minket érdeklő események kiválogatására. A megvalósított alrendszer feladata az, hogy elsősorban azokat az eseményeket rögzítse az időjelből, amelyek szivárgásra, vagy egyéb eseményre, például idegentest zajára utalhatnak.
A feladatom három részből állt. A kiválogatást autoregressziós (AR) szűrés után alkalmazott Szekvenciális Valószínűségi Hányados Teszt (angolul: Sequential Probability Ratio Test, azaz SPRT) módszerrel LabVIEW segítségével online real-time kellett valósítottam meg. A kiválogatott adatok a további feldolgozás szempontjából alkalmas adatbázisrendszerbe tárolódnak. Végül a két program összehangolását kellett megoldanom beágyazott gépen LabVIEW környezetben.
Az egyik program a National Instruments PXI ipari számítógépén beágyazottan fut "target.vi" néven. Ez a program mintavételezi a szenzorokról kapott időjeleket, kiválogatja és továbbküldi azokat az időszakokat, amelyek a háttérzajtól eltérő értékeket tartalmaznak, ami az említett AR szűrés és SPRT módszer segítségével valósult meg.
Az elkészített függvények és algoritmusok helyes működéséről nemzetközi Benchmark mérésekkel és futási idő tesztek segítségével sikerült meggyőződni, amelyeket a dolgozatomban részletezek.
A PXI által küldött időjeleket az Advantech ipari számítógépén futó "host.vi" nevű program fogadja, amelynek feladata még, hogy a kapott adatokat elmentse egy adatbázisrendszerbe.
A dolgozat újdonsága, a leírt esemény leválogatást, ismereteink szerint, először sikerült LabVIEW-ban megvalósítani, ugyanakkor az SPRT algoritmus futása mellett a mintavételezés körülbelül 1 MHz-ig megvalósítható 4 csatornán on-line és real time, - így ultrahangtartományban is lehetséges méréseket végezni. Ebben a mérési környezetben újdonság még, hogy az adatok elmentése a megszokott fájlformátum helyett, egy adatbázis struktúrába történik, így egy könnyebben kezelhető rendszert kapunk.
Az elkészült alrendszer jól vizsgázott a nemzetközi Benchmark előkészítésében, és beépítésre került a Magyar Ipari Akusztikus Diagnosztikai Laboratórium (MAIDLab) által gyártott akusztikus emissziós rendszerben.