Hírek
2013. Október 18. 00:51, péntek | Helyi
Hatvan év zenével
Az iskola 1953 október 18-án nyitotta meg kapuit, s azóta is meghatározó szerepe városunk életében.
Moravecz Attila igazgató hangsúlyozta, hogy a kezdeti igény továbbra sem csökkent, sőt azt mutatja, hogy a Sándor Frigyes Zeneiskolának nem csupán múltja, jelene, hanem jövője is van.
Volt diákok is ellátogattak az ünnepre, hogy tisztelegjenek intézményük múltja előtt.
A MÚLT:
Dunaújvárosban 1953-ban úgy döntöttek, hogy az épülő szocialista városban példamutató értéket kell teremteni a kultúra területén is. Ezért alig pár évvel építésének megkezdése után már zeneiskolája is volt a városnak. Az intézmény első igazgatója Balogh Lászlóné énektanárnő volt. Az iskola feladata első pillanattól kezdve többrétű: az oktatás ellátása mellette a kulturális élet központját alkotni, a zenei ízlést formálni. A kitüntetett figyelemnek köszönhetően az iskolában a kezdetektől fogva jelen volt szinte minden tanszak, illetve hangszertanulási lehetőség. A tanítás azonban nagyon sok nehézségbe ütközött az első pár évben. Nem állt rendelkezésre más, csak néhány tanár, hangszer alig, s megfelelő helyiség egyáltalán nem volt.
1993 óta, a kamaraterem kialakítása után méltó módon veheti ki részét Dunaújváros hangversenyéletében.
Egy emlékezetes nap az iskola történetében, 1995.április 24-e. Ekkor vette fel az addig Állami Zeneiskola néven ismert intézmény Sándor Frigyes nevét, aki jeles hegedűművész, zenepedagógus, a Liszt Ferenc Kamarazenekar alapító művészeti vezetője volt. A Sándor Frigyes Zeneiskola Dunaújváros valamennyi közművelődési és közoktatási intézményével kapcsolatot tartott. Ez a háló az aktuális igényeknek megfelelően működött: a cél a növendék-utánpótlás biztosítása, a város tehetséges, a muzsikához kedvet érző diákjainak intézménybe csábítása, továbbá a folyamatos és lehető legintenzívebb jelenlét a város kulturális-művészeti életében.
A JELEN:
A zeneiskolában a kezdetek óta szinte minden tanszak, illetve hangszer jelen volt, mindenki megtalálhatta a számára legmegfelelőbb képzést. Mára a lehetőségek csak bővültek, s ez által a tehetségek felfedezése, művelt, zeneértő és zeneszerető gyermekek sokaságának nevelése válik lehetővé. Célunk, hogy a nálunk dolgozó, magasan képzett pedagógusok munkájával gyermekközpontú művészeti nevelést végezzünk. Munkánk során figyelünk a gyermekek egyéni sajátosságaira, kreativitásra, kitartásra, csoportban való gondolkodásra neveljük őket, a művészet eszközein keresztül.
A zeneiskola égisze alatt működik a Dunaújvárosi Szonáta Zeneművészeti Alapítvány. Céljai a zenei pályán továbbtanuló diákok segítése, a zenei tehetséggondozás támogatása. Segíti az iskola szakmai rendezvényeinek megvalósítását, a zenetanárok továbbképzését. Igény szerint hozzájárul hangszerek, egyéb eszközök vásárlásához. Továbbá elhivatottságot érez az iránt, hogy közreműködjön Dunaújváros és környéke lakosságának zene iránti elkötelezettségének erősítésében. Kiállításokat, koncerteket hív életre.
A hatvan éve töretlenül vallott működési elvek jelenleg is élnek, Moravecz Attila a zeneiskola jelenlegi igazgatója két éve áll az intézmény élén. Az ő ténykedésének köszönhetően megmaradtak a régi értékek, s létrejöttek újak, melyek a mai kor elvárásainak megfelelve kívánják őrizni a zeneiskola jó hírnevét. Az igazgató életre hívta a - névadónk tiszteletére- Sándor Frigyes nevét viselő díjat, melyet a városban és környékén a zenei életben kimagasló teljesítményt nyújtó felnőtt és diák kap meg minden év áprilisában, a Sándor Frigyes Héten. Neves előadóművészek részvételével az iskola immár három éve rendezi meg az újévet köszöntő gálakoncertet, s nem lesz ez másként 2014 januárjában sem.
Az iskola a régióban és a megyében fontos zenei központ szerepét tölti be, regionális és megyei találkozók színtere.
Kapcsolódó galéria
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 08. 09:59, péntek | Helyi
ELTŰNÉS MIATT KERESSÜK RÉDL GYÖRGYÖT
A dunaújvárosi rendőrök a lakosság segítségét kérik.
2024. November 08. 07:51, péntek | Helyi
Szálló por - Az ország több pontján is veszélyessé vált a levegő minősége
A szálló por miatt az ország több pontján veszélyessé vált a levegő minősége - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adat
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Október 22. 09:06, kedd | Helyi
TAPASZTALATCSERE EGYHÁZI VEZETŐKKEL
A vallási közösségek és felekezetek vezetőivel találkozott Fejér vármegye rendőrfőkapitánya.