Hírek
2012. December 18. 05:00, kedd |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Ideje nekilátni - januártól büntetik a chip nélküli kutyásokat
Noha január 1-jétõl kötelező lesz a kutyákat mikrochippel megjelölni, sokan még nem tettek eleget a törvényi előírásnak. A rendelettel az elkóborló kutyák számát csökkentenék. Januártól a közterület-felügyelők a chip leolvasására alkalmas készülékkel ellenőrizhetik az ebeket. A beavatkozást elmulasztók 15-150 ezer forint bírságra számíthatnak. A gazdákat megosztja a rendelet, van, aki szerint jó és hasznos a chip, mások szerint felesleges költséget jelent, és nehezen követhető a rendszer.
A rendelet szerint a négy hónapnál idősebb állatokat bőr alá ültetett mikrochippel kell megjelölni, ha pedig ezt valaki elmulasztja, azt legkevesebb 15 ezer forintra büntethetik. A beültetés ára 3500 forint, de ez egyes rendelőkben drágább is lehet. Van olyan város, ahol az önkormányzat átvállalta a költségeket. Kaposvár például két éve felajánlotta, hogy ingyen bechipelteti a kutyákat, több mint 10 millió forintot költöttek erre, mégis azt tapasztalták, hogy az ellenőrzött területeken a kutyák 95 százalékában nem volt azonosító – mondta el a közrádióban Szita Károly polgármester.
A jogszabály előírja, hogy minden állatorvosnak ellenőriznie kell a kutyákban az azonosítót, és ha nem találja, fel kell ajánlani a beültetés lehetőségét. Ha a gazda erre nem hajlandó, a doktornak bejelentést kell tennie, és ha ezt követően sem intézkedik a tulajdonos, megbüntetik. A Kossuth Rádióban megszólaló állatorvos azt mondja, sokan anyagi okokra hivatkozva nem akarják vállalni az azonosító behelyezését, mások az eszköz beültetésétől idegenkednek. Az állatvédők becslése szerint ma nagyjából másfél millió kutya lehet Magyarországon, és közülük százezer kóborolhat gazdátlanul.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 09. 11:00, szombat | Belföld
Távozik a Győr-Szol Zrt. elnök-vezérigazgatója
2026. Május 09. 08:12, szombat | Belföld
Orbán Viktor: Személyes kedvencem a Vadhajtások
Dopemannél járt a leköszönő miniszterelnök.
2026. Május 08. 13:00, péntek | Belföld
Lemondott az Országos Kórházi Főigazgatóság főigazgatója
Lemondott az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) főigazgatója. Révész János ezt a szervezet honlapján jelentette be csütörtökön. A főigazgató május 8-ával nyújtotta be lemondását, munkaviszonya június végén szűnik meg.
2026. Május 08. 10:00, péntek | Belföld
Magyar Péter meghívta Magyarországra Giorgia Melonit
Magyar Péter Rómában találkozott Giorgia Meloni olasz kormányfővel, akit meghívott egy magyarországi látogatásra.
