Hírek
2011. November 16. 14:14, szerda |
Külföld
Forrás: mno.hu/MTI
Jó lenne ha csatlakozna, de nem akarnak újabb problémákat
Az Európai Unió ajtaja nyitva áll, és Horvátország felvételét követően kívánatos lenne, ha Szerbia válna a következő tagjelöltté.
Mindamellett Brüsszelnek az az óhaja, hogy ne terheljék az uniót újabb problémákkal. Pristinának és Belgrádnak rendeznie kell kapcsolatait – nyilatkozta kedden az egyik belgrádi TV-nek Vincente Deger, az EU belgrádi képviseletének vezetője.
„Az EU nem jelölte meg feltételként, hogy Belgrádnak el kell ismernie Pristinát” – mondta Deger. Hozzátette: „Amire viszont szükség van, az a jószomszédi kapcsolatok kiépítése, az emberek és az áruk szabad áramlásának a biztosítása, és lépésről lépésre meg kell teremteni a kölcsönös bizalmat a partnerek között, aminek az egyetlen módja a párbeszéd”.
Vincente Deger szerint az elkövetkező hetek forgatókönyve a következőképpen néz ki: az uniós országok külügyminiszterei Stefan Füle bővítési biztossal december 5-én megvitatják, hogy Szerbia és Montenegró milyen eredményeket ért el a reformok megvalósításában és az uniós felzárkózással kapcsolatos feltételek teljesítése terén.
Minderről tájékoztatni fogják az uniós országok állam- és kormányfőit, akik december 9-én ülnek tárgyalóasztalhoz. Az egyik napirendi pont lesz az EU-nak az a javaslata, hogy Szerbiának adják meg a tagjelölti státust és feltételesen jelöljék ki a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját is. Deger szerint Szerbia esetében figyelembe fogják venni, hogy Belgrád milyen eredményeket ért el a reformok terén és a regionális együttműködésben, milyen a helyzet Koszovóban, és mi a helyzet a Belgrád és Pristina közötti párbeszéddel.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld
Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen
Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.
2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld
Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel
Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –