Hírek
2023. Március 31. 08:41, péntek |
PR
Forrás: (x)
Manuálterápia vagy csontkovács: van különbség?
A csontkovácsolás és a manuálterápia között vannak különbségek, de ezt csak kevesen tudják. Nézzük meg, hogy mégis milyen eltéréseket tapasztalhatunk.
Mit csinál a csontkovács?
A csontkovács az izomrendszeri problémákkal foglalkozik és általában 6 éves orvosi képzésben kell részt venniük, hogy praktizálhassanak. Az oktatás során az idegrendszeri rendellenességeket, a gerinc rendellenességeket, ezeknek a problémáknak a diagnosztizálását, kezelését és megelőzését sajátítják el. Kezeléseikkel csökkentik a fájdalmat és mobilizálják a gerincet. Gyakran szakosodnak a következő területekre: sportbalesetek, ízületi fájdalom, nyaki fájdalom, alsó hátfájás, migrén, bélrendszeri rendellenességek.
Mivel foglalkozik a manuálterapeuta?
A Gyógytornászom rendelő szerint a manuálterápia összetettebb tud lenni, mint a csontkovácsolás. A terapeuta a támasztó- és mozgató szervrendszer helyreállításával foglalkozik. Holisztikus szemlélettel, a test teljes egészét vizsgálják és támaszkodnak a modern orvoslásra. Kézzel végzett fogásokkal gyógyítják az ízületi és a gerinc problémákat.
Hogyan zajlik egy kezelés?
Általában a manuálterápiás kezelés egy állapotfelméréssel kezdődik, amely tartalmazhat röntgen, CT vagy MR vizsgálatot, esetleg laborvizsgálatot is. Az állapotfelmérésre érdemes magunkkal vinnünk előző leleteinket is, hiszen azok is hasznos információkat rejthetnek a szakember számára. A terapeuta ezután felállítja a diagnózist és személyre szabott terápiás tervet dolgoz ki a páciensek részére. Az állapotfelmérésnél vizsgálja a testtartást, az esetleges végtagi asszimetriákat, az izmok általános állapotát és a gerinc formáját. A kezelések során kézzel végzett fogásokkal csillapítja a fájdalmat és mobilizál.
Milyen technikákat alkalmaz egy manuálterapeuta?
A manuálterapeuta lágyrész kezelési masszázsfogásokkal, izom és izompólya oldási technikákkal, postizometriás relaxációs technikákkal, izom-energiát alkalmazó technikákkal, dinamikus technikákkal, manupulációs technikákkal állítja helyre a mozgató- és a tartórendszer harmóniáját. 10-15 kezeléssel már igen jó eredményeket lehet elérni és ekkor már jelentős javulást is tapasztalhatunk. Egyes rendelőkben elérhető a trigger pont terápia, amely kifejezetten a csomók megszüntetésére irányul. A befeszült izmokra nyomást helyeznek, melynek segítségével a fájdalmas csomók megszüntethetők.
Pontosan milyen területeken tud segíteni egy manuálterapeuta?
- fájdalmak csillapítása
- a nyak, a hát, a derék, a keresztcsont, valamint a vállízület területén
- ízületek mozgáskorlátozottságának oldásában
- ízületek statikájának helyreállításában
- az általános izom egyensúly helyreállításában
- közérzet javításban
Számos olyan eset van amikor nem szabad ezt a terápiát alkalmazni, ilyen lehet például egy akut gyulladás, egyes tumor típusok, lázas állapot, agyi vagy érbetegségek, szalagszakadás, illetve közvetlenül egy műtét után sem javasolt az alkalmazása.
A manuálterápia mellett, fontos, hogy mi magunk is aktívan részt vegyünk a gyógyulási folyamatban. Egy pontos terv alapján bizonyos tornagyakorlatokat mi magunk is végre tudunk hajtani saját otthonunkban. Megadott ismétlésszámmal, aktív feladatokat végezhetünk így a panaszok kiújulását is megakadályozhatjuk.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 10:04, csütörtök | PR
7 százalékos volt a gyerekinfláció
olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, de elszállt a narancslé ára
2024. November 14. 10:32, csütörtök | PR
K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem
sokan borúsan látják a jövőt
2024. November 13. 09:17, szerda | PR
K&H: vajon a pénzüknél maradnak a fiatalok?
Saját fizetésük alakulását tekintve a dolgozó fiatalok többsége, 75 százaléka fizetésemelésre számít.
2024. November 04. 14:07, hétfő | PR
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok