Hírek
2025. Július 01. 07:45, kedd |
Életmód
Forrás: MTI
MME: a vízimadarak etetése veszélybe sodorja az állatokat
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) hétfőn közzétett lakossági felhívásában arra kér mindenkit, hogy semmivel se etessék a vízimadarakat.
Ez ugyanis nemcsak felesleges, de tömegesen sodorja veszélybe és betegíti meg az állatokat.
Mint az MME hétfői közleményében kiemelik, a vízimadarak életmódja és túlélési szabályai alapvetően térnek el a klasszikus téli etetőket látogató énekesmadarakétól, ezért etetésük velük ellentétben káros. A hosszú ideje - hónapok, évek óta - tartó, egyoldalú kenyér és egyéb értéktelen "táplálék" diéta megbetegíti a madarakat; szennyezi a környezetet, rontja a víz minőségét, növeli a vizek szervesanyag-terhelését és az ebből eredő elmocsarasodást; valamint a mesterségesen fenntartott táplálékbőség kikapcsolja a téli túléléshez nélkülözhetetlen őszi elvonulási viselkedést.
Ezen kívül az etetés növeli a zsúfoltságot, a madarak közötti agressziót és az ebből eredő sérülésveszélyt; önfenntartó életre nem alkalmas területekre is nagy mennyiségű vízimadarat vonz; rontja a madarak társadalmi megítélését, növeli az ember-madár konfliktushelyzeteket; a feleslegesen kiszórt rengeteg táplálék pedig vonzza a patkányokat, segíti szaporodásukat, ami idén különösen nagy problémát jelent a fővárosban.
A szakemberek szerint a vízimadarak etetése öngerjesztő problémaspirálként jelentkezik. A nyáron etetett madarak ugyanis ősszel nem vonulnak el, így az emberek, látva a "sok éhes", valójában elkényelmesedett vagy már beteg, röpképtelen madarat, tovább etetik őket. A fagyok beköszöntével a madárlétszám a vonulásukat, kóborlásukat az etetőhelyeknél nyüzsgő madarak látványa miatt megszakítókkal folyamatosan nő, ami tovább erősíti az emberek etetési hajlamát, aktivitását. Az etetőhelyek mesterségesen fenntartott táplálékbázisa közelében évről évre több madár költhet, így nő a nyári kéregetők száma és immáron több madárral kezdődik újra a folyamat - teszik hozzá.
Az MME a lakosság tájékoztatása, a strandokat, sétányokat üzemeltető önkormányzatok és a madarak segítése érdekében elkészített egy ingyenesen letölthető, kinyomtatható és kihelyezhető plakátot is a vízimadarak etetéséről. Bővebb információk a témában a www.mme.hu weboldalon találhatók - áll a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 27. 18:00, péntek | Életmód
Márai Sándor-emlékkiállítás nyílt a budai Várnegyedben
\"Budára költöztem\" címmel Márai Sándor-emlékkiállítás nyílt csütörtökön a budai Várnegyedben, a Virág Benedek Házban a Márai-emlékév alkalmából - közölte a Budavári Önkormányzat az MTI-vel.
2026. Március 27. 15:00, péntek | Életmód
Premier a Csukás Meserádióban, új mese kel életre Csukás István születésének 90. évfordulóján
A legendás meseíró, Csukás István eddig kiadatlan, egyben utolsó művét születésének 90. évfordulója alkalmából premierként mutatja be a közmédia.
2026. Március 26. 17:00, csütörtök | Életmód
Paloznaki Jazzpiknik- A Bin-Jip, Antonia Vai és a Loop Doctors is fellép
2026. Március 25. 16:00, szerda | Életmód
Húsvét - Húsvéthétfőn orgonakoncert lesz a Pannonhalmi Főapátság bazilikájában
Johann Sebastian Bach orgonaművei szólalnak meg a Szent Márton-bazilikában húsvéthétfőn - tudatta a Pannonhalmi Főapátság kedden az MTI-vel.
