Hírek
2020. Március 03. 23:38, kedd | Helyi
Nemcsak kenyérrel él az ember…
Ebben az évben a római katolikus naptár szerint február 26. napjára esett hamvazószerda, mely a nagyböjt kezdete. A nagyböjti idő célja húsvét ünneplésének előkészítése.
A nagyböjti idő hamvazószerdától a húsvétvasárnapot megelőző nagycsütörtök estéjéig (az esti szentmise megkezdéséig) tart.
Hamvazószerdán a pap hamuval jelöli meg a hívők homlokát bűnbánatuk jeleként, és a vidám „farsangi” időszak lezárásaként: „hamvazkodjál, hívő lélek, mert porba tér ez az élet, akármennyit örvendeznél, ne feledd, hogy porból lettél!” Ez a hamvazkodási szokás az őskeresztény hagyományból ered, amelyben a hívők a vezeklés részeként hamut szórtak a fejükre.
A Nagyböjt sajátos jellemzői és gyakorlatai:
„Nemcsak kenyérrel él az ember, hanem minden igével, mely Istentől származik” hangzik az ének – Jézus evangéliumi szavai után – a dunaújvárosi római katolikus templomokban nagyböjt első vasárnapján, egyetlen mondatba tömörítve a nagyböjt lényegét: a nagyböjt a keresztények számára bűnbánati időszak, amely alkalmat ad a lemondásra, a hitben való elmélyülésre és kiengesztelődésre, hogy méltóképpen felkészülhessenek Jézus Krisztus feltámadásának, a húsvétnak a megünneplésére.
A nagyböjt sajátos jellemzői és gyakorlatai közé tartozik:
- a böjt: amely ételböjtöt jelent;
de jellemzője ennek az időszaknak:
- az irgalmasság: irgalmasság az adakozásban, és irgalmasság a megbocsátásban;
- az imádság.
Mindezek hozzásegíthetik a hívőket a nagyböjti lelkület kialakításához, melynek jellemzői:
- a magukba szállás,
- a bűnbánat,
- az életük jobbítására való szándék.
Ennek megfelelően a szent negyven nap megkülönböztetett idő a liturgiában:
- a miseruhák színe a komolyságot, elmélyülést, bűnbánatot jelző viola,
- a templomok díszítése visszafogott (pl. az oltár körül hiányoznak a virágcsokrok),
- az orgona hangszer legfeljebb az énekek alátámasztására szól.
A nagyböjt első szakaszában kulcsfogalom a bűnbánat, míg a nagyböjt vége felé a liturgia egyre inkább a szenvedő Krisztus alakját láttatja.
A szentmisék időpontjai Dunaújvárosban:
- A nagyböjti vasárnapok szentmiséit a hívők és az érdeklődők szombatonként este 18:00 órakor a Nagytemplomban, valamint vasárnaponként délelőtt 8:30-kor a Nagytemplomban és 10:30-kor az Óvárosban látogathatják.
- A nagyböjti időszak alatt a dunaújvárosi hívők minden pénteken este 17:00 órai kezdettel a Nagytemplomban keresztúti ájtatosságon vehetnek részt, mellyel a hívők felidézik Krisztus üdvösséghozó szenvedésének egyes mozzanatait (stációit).
- Március 15-én, a vasárnapi szentmisében szolgáltatja ki a dunaújvárosi római katolikus plébánia a betegek szentségét a jelentkezőknek, akik a feltételeknek megfelelnek. Jelentkezni március 8-ig lehet a város két római katolikus templomában a misék alkalmával.
- Március 21-én - „Szent József, a boldogságos Szűz Mária jegyese” főünnepét követő - szombaton, az esti 18:00 órai szentmise keretében kerül sor az édesapák megáldására. A szentmise után Baltási Nándor dunaújvárosi plébános atya – borozgatással egybekötött – kötetlen beszélgetésre várja az édesapákat az altemplomi hittanterembe.
- „Gyümölcsoltó Boldogasszony” főünnepe, azaz Jézus születésének hírüladása március 25-én (szerdán) van, minden évben 9 hónappal megelőzve a karácsonyt.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 08. 09:59, péntek | Helyi
ELTŰNÉS MIATT KERESSÜK RÉDL GYÖRGYÖT
A dunaújvárosi rendőrök a lakosság segítségét kérik.
2024. November 08. 07:51, péntek | Helyi
Szálló por - Az ország több pontján is veszélyessé vált a levegő minősége
A szálló por miatt az ország több pontján veszélyessé vált a levegő minősége - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adat
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Október 22. 09:06, kedd | Helyi
TAPASZTALATCSERE EGYHÁZI VEZETŐKKEL
A vallási közösségek és felekezetek vezetőivel találkozott Fejér vármegye rendőrfőkapitánya.