Hírek
2012. Február 13. 13:47, hétfő |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
„Rákkal” a daganatok ellen
Csipesszel és éles kampóval felszerelt rákszerű minirobotot fejlesztettek ki szingapúri szakemberek, amellyel korai stádiumban lévő tumorokat sebhely nélkül, szájon át távolíthatnak el a gyomorból.
Endoszkóp végére szerelve juttatható az eszköz a szájon át a páciens gyomrába, ahol kezelője megcsippenti vele a rákos szövetet, majd a kampós késsel ki is metszi azt, végül koagulálással elállítja a vérzést.
Miközben a robotkarokat kezeli, a sebész aprócska kamera által közvetített képet követ a képernyőn. A szingapúri állami egyetem klinikájának szakemberei szerint ezzel a módszerrel már öt indiai és hongkongi páciens korai stádiumú gyomordaganatát sikeresen távolították el.
A gyomor- és bélrendszer daganatai a második leggyakoribb okot jelentik a rákos halálozásokban világszerte, különösen gyakori a gyomorrák Kelet-Ázsiában.
Az új eljárás előnye, hogy töredék ideig tart a beavatkozás, mint a korábbi műtétnél, ráadásul kisebb a fertőzés és a hegesedés kockázata. A most tesztelt robot előreláthatóan három éven belül kerül kereskedelmi forgalomba.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Augusztus 01. 08:16, szombat | Belföld
Paks - Magyar Péter: évtizedek óta nem látott mértékű energetikai beruházások indulnak
Évtizedek óta nem látott mértékű beruházások indulnak a megújuló energia területén - közölte a paksi atomerőműben tartott pénteki sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszerelnök.
2026. Augusztus 01. 08:15, szombat | Belföld
Hőség - Fidesz: a Tisza-kormány nem készült fel az energiakrízisre
2026. Augusztus 01. 07:00, szombat | Belföld
Paks - Magyar Péter: kedden vagy szerdán állítják le a paksi atomerőmű utolsó blokkját
Kedden vagy szerdán lehet olyan alacsony a Duna vízszintje, hogy a paksi atomerőmű utolsó, még üzemelő blokkját is teljesen le kell kapcsolni - mondta Magyar Péter miniszterelnök pénteken Pakson.
2026. Július 31. 15:00, péntek | Belföld
Kétszeresére növelik a horvát-magyar gázvezeték-kapacitást
Megállapodott a horvát Plinacro és a magyar Földgázszállító Zrt. (FGSZ) a horvát-magyar földgáz-összeköttetés kapacitásának növeléséről - közölte csütörtökön a horvát földgázszállító rendszerüzemeltető.
