2024. május 6, hétfő - Ivett

2013. Január 23. 13:29, szerda | Belföld
Forrás: MTI

Sajtófotó pályázat - Reviczky Zsolt az idei nagydíjas

Reviczky Zsolt, a Népszabadság munkatársa nyerte el Isten veled, Malév! című sorozatával a 31. Magyar Sajtófotó Pályázat nagydíját.

Reviczky Zsolt, a Népszabadság fotóriporterének képe az Isten veled, Malév! című sorozatból, amely elnyerte a XXXI. Magyar Sajtófotó Pályázat 2012 MÚOSZ Nagydíját.

A beküldött pályázati anyag pontos és hű lenyomatát adja a tavalyi esztendőnek: a sikernek, a kudarcnak, az örömnek, a bánatnak, a humornak, annak, amit egy szóval úgy hívunk: élet - értékelt a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke a díj szerdai budapesti eredményhirdetésen. Tóth Károly elmondása szerint a beérkezett hatalmas mennyiségű fotó zsűrizése három napon keresztül, január 18. és 20. között zajlott.
A MÚOSZ által meghirdetett XXXI. Magyar Sajtófotó Pályázatra 253 szerző pályázott sikeresen összesen 7751 képpel. A zsűri elnöke idén Filip Horvat fotóriporter volt, mellette Stéphane Arnaud, az AFP Photo főszerkesztő-helyettese, Hajdú D. András, az origo.hu fotóriportere, a tavalyi pályázat nagydíjasa, Petr Josek, a Reuters csehországi vezető fotóriportere és Pataky Zsolt fotográfus vett részt a bírálatban.
Pataky Zsolt összegzése szerint a magyar sajtó válsága visszatükröződött a pályázati anyagon: a világ háborús gócpontjaiban készült képek teljesen hiányoztak, Magyarországon pedig a romák helyzetéről, a Malév megszűnéséről és aktuálpolitikai eseményekről született sok fotó 2012-ben. Megjegyzendő azonban, hogy az olimpia évében a sportfotósok brillíroztak - fűzte hozzá.
A pályázat André Kertész Nagydíjával a szabadúszó Marton Szilviát jutalmazta a zsűri Abortus arteficialis című munkájáért, a legjobb hírképért járó Escher Károly-díjat - Kilakoltatás című fotójáért -, valamint a legjobb kollekcióért odaítélt Munkácsi Márton-díjat Móricz Simon (Népszabadság) kapta.
Kiemelkedő teljesítményt nyújtottak az MTVA/MTI fotóriporterei: 2 különdíjat, 4 első díjat és további 7 elismerést nyertek. Különdíjat nyert Komka Péter, aki - a tavalyi elismerés után újra - a megyékben dolgozó legjobb fotóriporter lett. A 30 év alatti legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporternek Mohai Balázst választották.
A Hír-eseményfotó (egyedi) kategória első díját Móricz Simon nyerte el Kilakoltatás című fotójával, míg a Képriport (sorozat) kategória legjobbjának Tuba Zoltán (origo.hu) A diáktüntetések éve című munkáját ítélte a zsűri.
Az Emberábrázolás-portré (egyedi) kategória legjobb képe Mészáros Csaba (szabadúszó) Sajtot tessék című felvétele lett, az Emberábrázolás-portré (sorozat) kategória első helyén pedig Mudra László (origo.hu) végzett Kerekesszékkel tomboltunk a Szigeten című sorozatával.
A Művészet (egyedi) kategória legjobbjának Czimbal Gyula (MTVA/MTI) Teljes azonosulás című felvétele bizonyult; a Művészet (sorozat) kategória első helyét Kálló Péter (Metropol) érdemelte ki Huszadik Volt fesztivál című munkájával.
Illyés Tibor (MTVA/MTI) Risztov című fotójával nyerte el a Sport (egyedi) kategória első helyezését, a Sport (sorozat) kategória idei győztese pedig Kovács Tamás (MTVA/MTI) lett Berki Krisztián olimpiai bajnok című anyagával.
A Természet és tudomány (egyedi) kategória első díját Daróczi Csabának (szabadúszó) ítélte a zsűri Arányok című képéért, míg a Természet és tudomány (sorozat) kategóriában Gergely József (Magyar Szó) Apokalipszis lovasai című munkáját találták az első helyre méltónak.
A Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (egyedi) kategória legjobbja Stiller Ákos (HVG) Megragadt álmok című felvétele lett, a Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia kategória első díját pedig Kallos Bea (MTVA/MTI) kapta Little Miss című anyagáért.
Oroszi Beáta (Ringier Kiadó) "Őrségválltáska" című munkájával végzett a Bulvár, humor (egyedi vagy sorozat) kategória első helyén.
A díjakat a XXXI. Magyar Sajtófotó Kiállítás és a Tisztelgés Hemző Károly előtt című kísérőtárlat ünnepélyes megnyitóján adják át március 28-án a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Bánkuti András, a Digitális Fotó Magazin főszerkesztője, a kiállítás szervezője elmondta, hogy idén ismét kiadják a pályázat évkönyvét, mivel azt tavaly nem sikerült megjelentetni, ezúttal az elmúlt két év anyagával.
Túry Gergely, a kiállítás rendezője a pályázat megújult honlapjáról szólt (www.sajto-foto.hu), amely többek között az elmúlt évek pályázatainak anyagait tartalmazó archívummal bővült. A weboldalon rövidesen az idei kiírás legjobb fotói is elérhetők lesznek.

Czimbal Gyula, Kallos Bea, Kovács Tamás, Illyés Tibor és Mohai Balázs, az MTVA/MTI díjazott fotóriporterei (b-j) a XXXI. Magyar Sajtófotó Pályázat 2012 sajtótájékoztatóval egybekötött eredményhirdetésén a MÚOSZ budapesti székházában 2013. január 23-án. Az MTVA/MTI fotósai 2 különdíjat, 4 első díjat és további 7 díjat nyertek a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) pályázatán. MTI Fotó: Máthé Zoltán

2024. Május 06. 12:44, hétfő | Belföld

Nagy Márton szerint Magyarország képes meghatározó szereplővé válni az űripar területén

Magyarországot gazdasági ökoszisztémája, infrastruktúrája és szellemi tőkéje egyaránt alkalmassá teszi arra, hogy meghatározó szereplővé váljon az űripar területén

2024. Május 06. 07:49, hétfő | Belföld