2024. május 19, vasárnap - Ivó, Milán

2014. Január 23. 14:59, csütörtök | Helyi
Forrás: MTI

Sajtófotó pályázat: tíz díjat nyertek a közmédia fotósai, Bielik István az idei nagydíjas

Bielik István, a Népszava munkatársa nyerte el A véget nem érő pokol című képriportjával a 32. Magyar Sajtófotó Pályázat nagydíját.

A 32. Magyar Sajtófotó Pályázat valamennyi díját a 32. Magyar Sajtófotó Kiállítás ünnepélyes megnyitóján, március 27-én adják át a Capa Kortárs Fotográfiai Központban.

Bielik István, a Népszava munkatársa nyerte el A véget nem érő pokol című képriportjával a 32. Magyar Sajtófotó Pályázat nagydíját. A 32. Magyar Sajtófotó Pályázat valamennyi díját a 32. Magyar Sajtófotó Kiállítás ünnepélyes megnyitóján, március 27-én adják át a Capa Kortárs Fotográfiai Központban.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) által meghirdetett pályázatra 310 fotográfus összesen 9583 képet nevezett, ez a tavalyinál 22 százalékkal nagyobb érdeklődést jelent. Az egyedi kategóriák közül az Emberábrázolás-portré kategóriába érkezett a legtöbb pályamű, összesen 182 fotó - mondta el Szigeti Tamás, a MÚOSZ Fotóriporterek Szakosztályának titkára a csütörtöki budapesti eredményhirdetésen.

A zsűri elnöke Stéphane Arnaud, az AFP Photo főszerkesztő-helyettese volt. A bíráló bizottság munkájában részt vett Hannah Hess, az EPA Photo főszerkesztője; Máté Péter, a Magyar Nemzet fotóriportere; Pályi Zsófia, az Origo fotóriportere és Radu Sigheti, a Reuters vezető fotóriportere, ők január 17. és 19. között végezték el a beérkezett munkák nyilvános zsűrizését, amelyet 1500-an követtek végig online és a helyszínen.

Az André Kertész Nagydíjat Hajdú D. András, az (Origo) fotóriportere nyerte el Zürich Express című képriportjával, az Escher Károly-különdíjat Mészáros Mátyásnak, a Kisalföld fotoriporterének ítélte a zsűri Fáklyásmenet című fotójáért, míg a Munkácsi Márton-különdíjjal Stiller Ákost, a HVG fotóriporterét jutalmazták.

A megyékben dolgozó legjobb fotóriporter Balázs Attila [- Az élet él és élni akar c. kép], az MTVA/MTI munkatársa lett. A legjobb teljesítmény nyújtó 30 év alatti fotóriporterek kategóriájában Mudra Lászlónak [- Tabló című kép] (Origo) ítélte oda a zsűri az esemény fő támogatója, a TakarékPont díját.

A Hír-eseményfotó (egyedi) kategória első díját Mészáros Mátyás nyerte el Fáklyásmenet című képével, a Képriport (sorozat) kategória legjobbja Móricz Simon (Népszabadság) Kilakoltatási kísérlet című munkája lett. Az Emberábrázolás-portré (egyedi) kategória legjobbjának Erdélyi Gábor (szabadfoglalkozású) A zenemágia szellemidézése című fotóját ítélte a zsűri, az Emberábrázolás-portré (sorozat) kategória első helyén pedig Mohai Balázs (MTVA/MTI) végzett Csendes ellenállók című anyagával.

A Művészet (egyedi) kategória legjobbjának Mohai Balázs Color party a Sziget fesztiválon című felvétele bizonyult; a Művészet (sorozat) kategória első helyén Kurucz Árpád (Népszabadság) végzett Eötvös Cirkusz című munkájával.
A Sport (egyedi) kategória első helyezését M. Schmidt János (Népszabadság) Futás! című felvételével nyerte el, a Sport (sorozat) kategória idei győztese pedig Mohai Balázs lett Highline című anyagával.

Egy tanulót, Kovács Imrét jutalmazta a zsűri a Természet és tudomány (egyedi) kategória első díjával Szentjánosbogár-rajzás című képéért, míg a Természet és tudomány (sorozat) kategóriában Urbán Ádám alkalmazott reklámfotós Vizuális környezetszennyezés - Útmenti reklámberendezések című munkáját találták a legjobbnak.

A Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (egyedi) kategória legjobbjaként Stiller Ákos végzett Halott fia hitele miatt lakoltatnák ki a 93 éves nénit című felvételével és ugyanő nyerte a Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia kategóriát is Méteres lyukakban bányásszák a reményt Farkaslyukán című anyagával.
Móricz Simon (Népszabadság) Kutyakiállítás című munkájával végzett a Bulvár, humor (egyedi vagy sorozat) kategória első helyén.

A közmédia négy hírügynökségi fotóriportere összesen tíz díjat kapott a pályázaton.

Bánkuti András, a MÚOSZ Fotóriporterek Szakosztályának elnöke közölte, hogy idén ismét kiadják a pályázat évkönyvét.
A pályázat valamennyi díját a 32. Magyar Sajtófotó Kiállítás ünnepélyes megnyitóján, március 27-én adják át a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban, ahol a kiállítás május 18-ig lesz látogatható, majd országos körútra indul.

Művészet (egyedi) - 346 pályaműből
1. díj: Mohai Balázs, az MTVA/MTI külső munkatársa: Color party a Sziget fesztiválon
2. díj: Derencsényi István, Hajdú-Bihari Napló: Magyar kultúra szelleme
3. díj: Balogh Zoltán, szabadúszó: Punks not dead!

Művészet (sorozat) - 115 pályaműből
1. díj: Kurucz Árpád, Népszabadság: Eötvös cirkusz
2. díj: Beliczay László, MTVA/MTI: Napfényműterem Székelyudvarhelyen
3. díj: Sióréti Gábor, Magyar Narancs: Stohl András utolsó előadása a Nemzetiben

Sport (egyedi) - 390 pályaműből
1. díj: M. Schmidt János, a Népszabadság külső munkatársa: Futás!

Természet és tudomány (sorozat) - 86 pályaműből
1. díj: Urbán Ádám, alkalmazott reklámfotós: Vizuális környezetszennyezés – Útmenti reklámberendezések
2. díj: Balázs Attila, az MTVA/MTI külső munkatársa: Az élet él és élni akar
3. díj: Végh László, Magyar Nemzet Magazin: Kiszolgáltatva

Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (egyedi) - 379 pályaműből
1. díj: Stiller Ákos, HVG: Halott fia hitele miatt lakoltatnák ki a 93 éves nénit

3. díj: Hajdú D. András, Origo.hu: Elnöki kegyelem

MTI Fotó: Szigetváry Zsolt - A díjazottak a 32. Magyar Sajtófotó Pályázat és Kiállítás eredményhirdetésén, Budapesten