Hírek
2013. Október 09. 23:34, szerda | Helyi
Táborállás, hogy ne csússzon tovább a part
A Táborálláson lakók ingatlan nagyobb biztonságba kerültek, erről számoltak be azon a projektzárón, ahol a partfal védelmét biztosító beruházás I.ütemét mutatták be.
2009 tele, majd 2010 tavasza és nyara óriási csapadékmennyiséget hozott az egész országban. A klímaváltozás és a hidrológiai száraz-nedves periódusváltás egybeesése miatt a talajba nagyságrenddel több víz szivárgott be, mint átlagos években.
A megnövekedett vízbeszivárgás hatalmas terhelést rótt a dunai magaspartokra: a megemelkedett talajvízszint felhajtóereje, áramlási nyomása és áztató hatása sorozatos partomlásokat (suvadás, rogyás, sárfolyás, csuszamlás) okozott a Duna és mellékvölgyei partfalainál.
Dunaújvárosban egy egész városrészt - a Táborállási területet érintette a nagy kiterjedésű felszínmozgás. A mozgás mértéke olyan nagy volt, hogy a hír a médiákon keresztül az egész ország közvéleményéhez eljutott.
A partfalrogyásokat alapvetően négy természeti adottság alapozta meg:
a Duna eróziós hatása,
a Dunameder és a magaspart felső élvonala között kialakult meredek felszín,
a magaspart felől a Duna felé áramló talajvíz nyomása,
a pannon rétegekben tárolt nyomás alatti rétegvíz lábmegtámasztását csökkentő, illetve törmeléklejtőt áztató hatása.
Figyelembe véve a 2010. évben lehullott rendkívüli, mintegy 1000 mm csapadékot további kedvezőtlen hatások érték a területet, mindezek együttes okaként következett be a partfalcsúszás.
A mozgások hatására egyes kapubejárók átrepedtek, felpúposodtak, több épületen és kerítésen repedések voltak láthatók, az Üdülő sor némely szakaszán hosszában repedések keletkeztek.
A Harcsa utcai magaspart alatt fakidőlést tapasztaltak az ott lakók, az utcában, a betongyűrűs kútban a vízszint a terepszinttel volt azonos.
A magaspart élénél 1,0-1,5 m függőleges elmozdulás volt látható 30-40 cm megnyílással.
Az azonnali intézkedéseken túl (a Tűzoltóság által történt folyamatos szivattyúzás, repedés eltömedékelése, építési tilalom elrendelése, albérleti hozzájárulás biztosítása, stb.) szükségessé vált egy hosszú távú stabilitást biztosító beavatkozási terveket készíteni.
Mivel a Táborállási területen történt mozgás közel 400 m hosszú, 160-180 m széles földsávot érintett, a stabilizáció kiépítési költsége jelentős volt, ezért Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata döntést hozott annak érdekében, hogy a keletkezett károk helyreállítására pályázatot nyújt be és nyert el.
Az Önkormányzat a projekt végrehajtásához 294.155.268.- Ft támogatást kapott, amelyhez 51.909.753.- Ft önrészt biztosított. A projektünk keretében megvalósult:
- Víztelenítő szűrőcsövek(drének) kiépítése,
- Függőleges kavicsoszlopok (ejtőkutak) kiépítése,
- Harcsa utcai vápás vízelvezető kiépítése 183 méter hosszban,
- Repedések betömése, partél tereprendezése, cca.250 m hosszon,
- Ivó utca ideiglenes vízelvezetésének kiépítése,
- Monitoring kutak kialakítása (10 db figyelőkút),
- 24 db fix mérőpont elhelyezése,
- Üdülő sor cca. 266 méteres szakaszának helyreállítása.
A projekt során elkészült létesítmények az érintett területen lecsökkentették a talajvízszintet, az így stabilizált területrész már alkalmassá vált további állékonyságot növelő munkák elvégzésére is.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 08. 09:59, péntek | Helyi
ELTŰNÉS MIATT KERESSÜK RÉDL GYÖRGYÖT
A dunaújvárosi rendőrök a lakosság segítségét kérik.
2024. November 08. 07:51, péntek | Helyi
Szálló por - Az ország több pontján is veszélyessé vált a levegő minősége
A szálló por miatt az ország több pontján veszélyessé vált a levegő minősége - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adat
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Október 22. 09:06, kedd | Helyi
TAPASZTALATCSERE EGYHÁZI VEZETŐKKEL
A vallási közösségek és felekezetek vezetőivel találkozott Fejér vármegye rendőrfőkapitánya.