Hírek
2013. December 16. 12:46, hétfő |
Belföld
Forrás: MTI
Tiltott piacbefolyásolás miatt bírságolt az MNB
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 7,5 millió forint piacfelügyeleti bírság megfizetésére kötelezte a Wood & Company Financial Services a.s.-t, mert a társaság tiltott piacbefolyásolást valósított meg a Richter Gedeon Nyrt. részvényeire vonatkozó hamis tartalmú üzeneteivel, és egy ügyfelével a témára vonatkozó félrevezető tartalmú levelezéssel.
Az MNB hétfői tájékoztatása szerint azután indítottak piacfelügyeleti vizsgálatot, hogy piacmonitoring tevékenységük során tudomásukra jutott: a Wood & Company Financial Services a.s. ez év október 16-án a Bloomberg hírügynökség elektronikus felületén ügyfelei számára angol nyelven két alkalommal is üzenetet küldött.
Eszerint a globális indexszolgáltató MSCI nem változtat az indexbe kerülés egyik feltételéül szolgáló likviditási követelményein, s így a Richter-részvények nem kerülnek vissza az indexekbe.
A Wood, mint a Budapesti Értéktőzsde csehországi székhelyű tőzsdetagja, ügyfélnyilatkozatában megerősítette és kiegészítette a jegybank információit, és nyilatkozatában beszámolt a tárgyban lebonyolított levelezésről is. A nyilatkozathoz csatolt listák szerint a Wood első, a témában elküldött üzenetét 80, a másodikat 91 címzettnek továbbította.
Az MNB megállapította, hogy az üzenetek és a levelezés tartalma nincs összhangban az MSCI két nappal korábbi hivatalos közleményével, és a Wood által azok forrásaként az MNB előtt megjelölt, egy másik befektetési vállalkozástól kapott jelentés tartalmával sem.
Így a levelezés tartalma félrevezető, az üzenetekben a Wood által közölt információk pedig hamisak voltak - közölte a jegybank.
Mivel a Wood professzionális piaci szereplő, az általa közölt információk jelentős hatást gyakorolhatnak a piaci szereplők befektetési döntéseire, ezért az adott helyzetben elvárható lett volna részéről, hogy tegye egyértelművé, közlése nem saját forrásra alapul - mutatott rá az MNB. Szintén elvárható, hogy a társaság ne közöljön a forrásként megjelölt információval egyértelműen összhangban nem lévő, egyúttal hamis és félrevezető híreket.
Mindezek alapján az MNB megállapította: az üzenetek és a levelezés tartalmának kialakításakor a társaság nem az adott helyzetben elvárható gondossággal járt el, ami hamis, illetve félrevezető tartalmú információk közléséhez vezetett.
A Wood magatartásával megsértette a tőkepiaci törvényt, vagyis megvalósította a jogszabály által tiltott piacbefolyásolást. A jegybank a jogsértés miatt 7,5 millió forint piacfelügyeleti bírság megfizetésére kötelezte a társaságot - áll a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 29. 13:00, szerda | Belföld
Kamatdöntés - Varga Mihály: egyhangúlag döntött a monetáris tanács az alapkamat szinten tartásáról
Egyhangúlag és egyetlen napirendi javaslatként döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az alapkamat szinten tartásáról
2026. Április 29. 10:00, szerda | Belföld
Találkozót kezdeményez az ukrán elnökkel Magyar Péter
Találkozót kezdeményez Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Magyar Péter leendő miniszterelnök. A Tisza Párt elnöke erről a Facebookon számolt be, miután fogadta Babják Zoltánt, Beregszász polgármesterét.
2026. Április 29. 08:00, szerda | Belföld
Tarr Zoltánt és Tanács Zoltánt is miniszternek kérte fel Magyar Péter
2026. Április 29. 06:51, szerda | Belföld
Magyar Péter: bizottság vizsgálja majd az 1988 és 2000 közötti privatizációt
Bizottság vizsgálja majd az 1988 és 2000 közötti privatizációt - jelentette be a leendő kormányfő a Facebook-oldalán kedden.
