Városlista
2026. június 24, szerda - Iván

Hírek

2014. Július 23. 16:00, szerda | Belföld
Forrás: MT

Új balatoni településsel bővül Magyarország

Új balatoni településsel bővül Magyarország

Az október 12-ei önkormányzati választás napján új település születik: a Veszprém megyei Balatonakarattya községgé nyilvánításáról szóló köztársasági elnöki határozat az önkormányzati választás napján lép hatályba.

Áder János köztársasági elnök 2012 decemberében hozott határozatot arról, hogy a közigazgatási és igazságügyi miniszter előterjesztésére Balatonkenese város Balatonakarattya településrészét Balatonakarattya néven községgé nyilvánítja. A határozatot 2013. január 8-án hirdették ki.

A határozat a kihirdetését követő (általános) önkormányzati választás napján lép hatályba. Ez azt jelenti, hogy a
2014-es őszi önkormányzati választás napján az eddigieknél eggyel több, összesen 3.177 településen lesz önkormányzati választás októberben.

A településrész községgé nyilvánítása azt is jelenti, hogy Balatonkenese jegyzőjének tulajdonképpen úgy kell szerveznie a választási munkát, hogy mindenhol "külön kezeli" az új községet. Külön kellett megállapítania az önkormányzati képviselő-testületek létszámát, a tervezett határvonalat figyelembe véve egy önálló szavazókört kellett létrehozni, amely lefedi a tervezett területet, és külön jelöltek kerülnek fel majd a külön szavazólapokra is.

Nánássy Elek, Balatonkenese jegyzője az MTI-nek elmondta: a leválási folyamat 2012 tavaszán kezdődött, amikor Balatonakarattya településrészen összehívott falugyűlésen létrejött a Leválást Előkészítő Bizottság. Ezt követte 2012. augusztus 5-én egy helyi népszavazás, amelyen az ott élő választópolgárok vehettek részt.

A csaknem 3500 lakosú Balatonkenese akarattyai városrészén a népszavazás idején 779 választópolgárt tartottak nyilván, a helyi referendumon a választásra jogosultak 60 százaléka vett részt, és 86 százalékuk voksolt igennel az önállósodásra.

Az önkormányzati választáson Balatonkenesén polgármestert és hat képviselőt, Balatonakarattyán polgármestert és háromtagú képviselő-testületet választanak. Az akarattyai képviselő-testületnek a választás után döntenie kell arról, mely településsel hoz létre közös polgármesteri hivatalt, ami kötelező a kis lélekszám miatt.

A választások után a 14,2 milliárd forint értékű önkormányzati vagyon felosztása lesz a legnagyobb feladat.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld

V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért

A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.

2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld

Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani

Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.

2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld

Hőség - Hegedűs Zsolt: vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra!

Vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra! - erre kért mindenkit a hőség miatt az egészségügyi miniszter vasárnap, azt hangsúlyozva: ilyenkor a legfontosabb, hogy pótoljuk a folyadékot.

2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld

Ruszin-Szendi Romulusz: a katonák döntöttek